Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

czwartek, 27 marca 2014

Nowe spojrzenie na probiotyki. Eubiotyk. Mieszkańcy naszych jelit.


 
Były już probiotyki, prebiotyki, synbiotyki, a teraz jeszcze eubiotyk, można się pogubić co to takiego. Spróbuję krótko wyjaśnić.

Nasze jelito grube jest jednym z miejsc najgęściej zamieszkanych na ziemi. Mieszka w nim 100 000 miliardów bakterii w ponad 4 tysiącach gatunków. To jest o 100x więcej mikroorganizmów niż ilość genów naszych komórek. Czy tak ma być?

Jak najbardziej tak, i jest to całkowicie naturalne, pod warunkiem, że jest to prawidłowa flora bakteryjna jelit. Flora jelitowa jest złożonym systemem ekologicznym, różnym dla każdego człowieka, wręcz unikatowa, niepowtarzalna i zmieniająca się w zależności od tego co zjadamy.  U ludzi zdrowych jest podobna. Zaburzenie flory bakteryjnej spowodowane jest zatem tym, jak się odżywiamy, ile zjadamy leków, antybiotyków i innych substancji.

 


W jelicie mieszkają min. bakterie: Bacterioides (23%) - odżywiają się mięsem, Femicutes (64%) – odżywiają się roślinami, lubią błonnik roślinny, Prevotella – te lubią słodycze i w zależności jakiego od tego jakiego pokarmu dostarczamy, to jedne bakterie są lepiej odżywione inne gorzej, a najgorzej jest wtedy kiedy zaburzymy ich proporcje i całą równowagę bakteryjną w jelitach. Zaburzenie powoduje dysbiozę czyli stan zapalny w jelicie i jest to choroba ogólnoustrojowa, która nieleczona, długo utrzymująca się prowadzi do wielu chorób min.: wzdęć, alergii, atopii, jelita drażliwego, raka jelita, chorób z autoimmunoagresji.

Probiotyki wg FAO/WHO – „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Źródłem mogą być: suplementy, produkty fermentacyjne jak kefiry, jogurty,  napoje fermentowane.

Probiotyki powinny być dobre, dobrze dobrane, mieć odpowiednie szczepy do sytuacji, zawierać odpowiedni nośnik czyli pokarm dla bakterii zawarty w kapsułce. Jeśli nie mają dobrego nośnika lub go za mało, to może zdarzyć się tak, że po wyjściu z fabryki w kapsułce bakterii znajduje się np. 108,  a jak postoją na półce to jest już 104.

Prebiotyki – składniki ulegające fermentacji, to pokarm dla bakterii jelitowych. Prebiotykiem może  być naturalny składnik diety np. włókna błonnika pokarmowego, skrobia, inulina czy fruktany. Stymulują one  dobre bakterie, zmniejszają patogeny jelitowe, mają korzystny wpływ przy nietolerancji mleka. Zapobiegają chorobom jelit w tym rakowi jelita grubego. W odróżnieniu od probiotyku nie ma tutaj żywych bakterii. Lepiej karmić bakterie niż dostarczać nowe.

Synbiotyk – to połączenie probiotyku czyli żywych bakterii i prebiotyku czyli pokarmu dla bakterii.

A miało być o nowościach. Zgodnie z nowymi badaniami stworzono eubiotyk.

Eubiotyk, który wychodzi poza ograniczenia pre- i probiotyków, ponieważ przeciwdziała dysbiozie, zachowując złożoność i unikatowość flory jelitowej każdego człowieka. Połączenie kompleksów roślinnych: oliwka, tymianek, rzepik, imbir, polisacharydy z aloesu i prebiotycznego błonnika: inuliny ze słonecznika bulwiastego(topinambur) i cykorii oraz polisacharydów z aloesu, oddziaływają bezpośrednio na wzrost dobroczynnych bakterii z grupy Lactobacillus i Bifidus, tworzą środowisko jelitowe do zapewnienia dobrego stanu flory i wpływają korzystnie na motorykę i wydzieliny jelitowe. Takie połączenie zapewnia kompletne odżywienie flory i stworzenie dobrego mikrośrodowiska, a przez to dobrego stanu jelit.

FisioFlor my flora to innowacyjny preparat firmy Aboca, który sprzyja równowadze flory, odżywiając ją i poprawiając funkcjonalność jelita z Nutrifenol – mieszanką błonnika i kompleksów roślinnych. Produkt wyprodukowano przy użyciu wyłącznie naturalnych substancji i bez syntetycznych substancji pomocniczych.

Zalecenia do stosowania FisioFlor my flora:

·         terapia antybiotykowa – w stanie zaburzonej równowagi flory zaleca się stosowanie preparatu razem z antybiotykiem przed lub po zażyciu i również po skończonej antybiotykoterapii przez około 1-2 tygodni.

·         biegunka wirusowa i biegunka podróżnych i jest cenną pomocą  w przywracaniu równowagi flory jelit. Można stosować profilaktycznie w przypadku planowanych podróży.

·         w przypadku biegunki można stosować połączeniu z zaleconymi lekami.

·         nieprawidłowe odżywianie, szczególnie polecany przy nietolerancji glukozy

·         choroba uchyłkowa jelit w połączeniu ze zrównoważoną dietą

·         zespole jelita drażliwego w okresie remisji

·         kandydoza jelit

·         w profilaktyce dla mężczyzn po 50r.ż.

 

 

Wszystkie informacje pochodzą ze szkolenia, materiałów szkoleniowych i ze strony httphttp://www.aboca.com/pl/produkty/fisioflor-myflora 

1 komentarz:

  1. Nawet nie wiedziałam, że jest aż tyle rodzajów pro pre syn-biotyków, człowiek całe życie się uczy :)

    OdpowiedzUsuń