Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

piątek, 15 lipca 2022

Granola pyszna i zdrowa - przepis

 

Poniżej podaję przepis na pyszną granolę czyli kompozycję płatków owsianych lub innych z orzechami, nasionami i owocami. Granola wykonana samodzielnie jest pyszna, zdrowa i bardzo pożywna. Może być idealnym pomysłem na pyszne śniadanie lub zdrową przekąskę. Można jeść samodzielnie, z jogurtem,  mlekiem, mlekiem ryżowym czy innym roślinnym.

Podstawowy przepis poniżej, ale można dodawać składniki według upodobania i smaku.

Składniki:

·       250g płatków owsianych lub innych

·       125g orzechów ziemnych, włoskich lub różnych

·       50g nasion słonecznika

·       50g ziaren dyni

·       150g sezamu może być nieoczyszczony

·       50g wiórków kokosowych

Płatki wkładamy do dużej miski, dokładamy sprażone na suchej patelni po kolei orzechy, ziarna, wiórki kokosowe. Do tych składników dolewamy połączone:

·       40ml soku jabłkowego wyciskanego lub innego 100%, np. pomarańczowego

·       40 ml oleju roślinnego

·       5 łyżek melasy buraczanej lub innej

·       Szczypta soli

Sok jabłkowy można podgrzać, wtedy lepiej łączą się płynne składniki. Wymieszać wszystko w misce i rozłożyć na blaszkach, cienko wtedy lepiej się suszy. Suszymy ok 40-50min w tmep. 130°C lub dłużej. Ma przy mieszaniu lekko szeleścić. Jak już granola gotowa to przekładamy do słoja i można przechowywać ok 1 miesiąca. Do takiej granoli można dodać rodzynki, żurawinę i inne bakalie, a także owoce surowe: jabłka, morele, i inne ulubione.

 

Smacznego JJJ

Opracowanie: KW

Autor przepisu nieznany, modyfikacja własna.   

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz