Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

czwartek, 30 marca 2017

Żywność ekologiczna, a zdrowie

Czy żywność ekologiczna jest lepsza? Już o rolnictwie ekologicznym pisałam Tutaj. Dzisiaj chciałam ponownie przybliżyć ten temat. Nie mam wątpliwości, że produkty ekologiczne są lepsze, zdrowsze. Dlaczego? bo nie zawierają chemii rolnej czyli herbicydów, pestycydów i innych związków pozostałych po sztucznym nawożeniu gleby. W rolnictwie ekologicznym dopuszczalne jest stosowanie nawozów pochodzenia naturalnego, a więc obornik, kompost, ściółki. Zapewnia to ziemi żyzność i zawartość mikro i makro elementów.  Nie zdajemy sobie sprawy, że nawozy i środki ochrony roślin zawierają około 3,500 związków chemicznych w tym metali ciężkich takich  jak: ołów, kadm, arsen i wiele innych, które przebywają w ziemi nawet kilkaset lat. Związki te  chętnie kumulując się w różnych częściach roślin jadalnych, które tak chętnie konsumujemy, szczególnie na wiosnę spragnieni po zimie zieleniny.
 
 
 Żywność konwencjonalna zawiera dodatkowo konserwanty i różne polepszacze, które dostając się do naszego organizmu tworzą koktajl chemiczny, który z czasem uderza w poszczególne narządy powodując ich uszkodzenie lub choroby. Istnieje wiele badań, które udowadniają, że żywność ekologiczna zawiera więcej związków czynnych które pomagają zwalczać wolne rodniki powodujące szereg chorób cywilizacyjnych. Poniżej w załączonych linkach można przeczytać i posłuchać o walorach żywności ekologicznej.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz