Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

środa, 19 sierpnia 2015

Olej lniany i rzepakowy – polskie od zawsze, a zapomniane


Dzisiaj chciałam przypomnieć Państwu o naszych polskich olejach: lnianym i rzepakowym, uprawianych  na naszych ziemiach od stuleci. Chociaż moda i preferencje ciągle się zmieniają, to te oleje jednak powinny dominować w naszej polskiej, tradycyjnej kuchni. W mojej kuchni ich nigdy nie brakuje. Stosuję do ziemniaków, kiszonej kapusty, surówek , a rzepakowy nawet do smażenia i nie wyobrażam sobie smażonych placków ziemniaczanych na innym. Moja babcia wychowana na tych olejach ma 88lat i światłość umysłu do pozazdroszczenia. Olej lniany nie na darmo jest nazywany „oliwą północy” jest bogatym źródłem NNKT, witamin A, D3, E i K. Olej lniany to bogate źródło kwasów Omega -3 bo nawet do ponad 50% i jest to najbogatsze roślinne źródło tego  kwasu.  

 

Olej lniany BOFLAX – jest olejem tłoczonym na zimno ze starannie wyselekcjonowanych nasion lnu. Zawiera kwasy Omega -6 i Omega – 3 w bardzo dobrych proporcjach bo 1:4. Olej ten znakomicie się nadaje do diety Dr Budwig ze względu na zawartość kwasów Omega-3 ponad 50%.  NNKT są niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu ludzkiego,  pomaga budować błony komórkowe, które powinny byś elastyczne by zapewniać prawidłowy transport substancji odżywczych do komórek. Dostarcza potrzebnej energii do pracy, przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, ochrania komórki przed stresem oksydacyjnym, wpływa na prawidłowy poziom funkcjonowania mózgu, pozwala zachować dobrą gospodarkę hormonalną, obniża ryzyko chorób serca i chorób nowotworowych. Przyspiesza regenerację naskórka, błon śluzowych, przyspiesza gojenie się ran. Polecany do codziennego użytku. Profilaktyczna dawka to 1łyżka dziennie czyli
10ml. Zalecany dla małych dzieci, młodzieży, sportowców, kobiet w ciąży, matek karmiących czyli idealny dla zdrowych i chorych. Olej lniany należy używać tylko na zimno. Po otwarciu przechowywać zawsze w lodowce. Doskonały do sałatek, surówek, sosów. Dla mnie wybornie smakują ziemniaczki na talerzu polane olejem lnianym i posypane solą ziołową, poezja smaku, polecam.
Oleju Boflax sprzedajemy najwięcej, ale polecamy także z firmy Barwy zdrowia, Semco, Olvita.
 
 
 

 
Olej rzepakowy, nieoczyszczony, tłoczony na zimno, a jego wyjątkowy smak powoduje że jest nazywany „oliwą północy”. Jest bogatym źródłem witamin A, D3, E i K oraz NNKT, które przeciwdziałają chorobom serca i układu krążenia, działają przeciwkrzepliwie, regulują przemianę materii, utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Niezastąpiony w każdej kuchni, idealny do smażenia, duszenia, gotowania, jego delikatny smak sprawia, że nadaje się do sałatek, majonezów, sosów. Jest to nasz Polski, tradycyjny olej. Ja uwielbiam smażone na nim placki ziemniaczane, duszoną cebulką i pora. Wyborne, palce
lizać.
Polecamy olej rzepakowy z firm: Barwy zdrowia, Semco, Olvita. Każdy z nich ma inny smak.
 
 
 
 
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony producenta:  http://www.barwyzdrowia.pl/
 
 
 
 
 
https://www.youtube.com/watch?v=a_bRl6Zx7mI&feature=youtu.be
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz