Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

wtorek, 11 sierpnia 2015

Java – alkaliczna woda mineralna

Java to alkaliczna naturalna, niegazowana woda mineralna o ph 9,2  wypływająca z podkarpackich głębin ziemi.  Jest to jedyna taka woda w Europie i my ją już mamy w swoim asortymencie. Przy źródle z którego wypływa ma potencjał REDOX -300mV , jest to potencjał oksydoredukcyjny, im jest niższy tym ma silniejsze działanie antyutleniające - posiadające zdolności usuwania wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych za szybkie starzenie organizmu, i uważane za główną przyczynę powstawania chorób cywilizacyjnych.  Woda została przebadana przez AGH w Krakowie, a w 2013r. GIS uznał ją za naturalna wodę mineralną sklasyfikowaną jako średniozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-węglanowo-sodową. Woda Java o ph 9,2-9,4 jest znakomitym dopełnieniem zdrowej diety zasadowej.
 

Dzięki zawartości wodorowęglanów i węglanów pomaga utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, która jest niezbędna do prawidłowego jego funkcjonowania. Prawidłowe ph krwi człowieka utrzymuje się w granicach 7,35-7,45 a więc ma odczyn lekko zasadowy. Zakwaszenie organizmu powstaje podczas przemian metabolicznych w naszym organizmie i  ze złej, współczesnej mocno przetworzonej diety. Naturalnie organizm neutralizuje kwasy, ale możemy mu w tym pomóc właśnie przez picie alkalicznej wody, zjadanie większej ilości warzyw i owoców oraz „zażywanie” świeżego powietrza.  We współczesnym świecie wiele osób cierpi na przewlekłe zakwaszenie organizmu, a co za tym idzie wiele chorób cywilizacyjnych, min. cukrzycę, osteoporozę, dnę moczanową, niewydolność nerek, otyłość, choroby układu krążenia i wiele innych. Jawa jest wskazana także po wysiłku fizycznym ponieważ buforuje powstały kwas mlekowy, czyli łatwiej pozbywamy się zakwasów. Przy osteoporozie neutralizuje kwasy zmniejszając podkradanie wapnia z kości. Polecana dla żołądkowców, chroni błonę śluzową żołądka, umożliwia lepsze wchłanianie pokarmów.
Wodę powinno się przechowywać w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu.
 Zaleca się spożywać kobietom 1,5l dziennie, a mężczyznom 2l dziennie.
Można ją pić, można na niej gotować. Aby się najlepiej wchłaniała powinno się ją pić 30min przed posiłkiem lub 2godz. po posiłku.
 
 
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony producenta  http://wodykarpackie.pl/
 

2 komentarze:

  1. A jaka jest w smaku ta woda, pił ktoś ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smak neutralny, może pod koniec picia wyczuwalny bardzo delikatny smak goryczki.

      Usuń