Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

wtorek, 27 stycznia 2015

Maca wzmacnia organizm, poprawia pamięć

Maca to mała roślina bulwiasta pochodząca z Andów Peruwiańskich, rośnie w surowej dziczy płaskowyżu Andów i wystawiona jest na działanie ekstremalnych warunków klimatycznych. To tajemnica Inków, świetnie rewitalizuje umysł i ciało, do Europy przywieźli ją hiszpańscy konkwistadorzy. Indianie peruwiańscy stosowali macę jako środek wzmacniający organizm szczególnie w stanach przewlekłego zmęczenia, osłabienia, wycieńczenia i niedożywienia organizmu, ale także w czasie rekonwalescencji i okresie wzrostu. Lubią ją ludzie aktywni, studenci i sportowcy.
 


Polecana w okresie przewlekłego zmęczenia, osteoporozie, anemii, niedoczynności tarczycy, w problemach z nieregularnym miesiączkowaniem, wspomaga rekonwalescencję w chorobach przewlekłych, może być stosowana jako czynnik zwiększający płodność. Jest szczególnie lubianym ziołem przez sportowców i ludzi aktywnych. Maca poprawia pamięć i zdolność przyswajania wiedzy jest środkiem energetyzującym.
Macę charakteryzuje wysoka zawartość białka, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, manganu, potasu i jodu. Zawiera także kwasy tłuszczowe, sterole, garbniki, flawonoidy, polifenole a także witaminy: A, B1, B6, C i E.
 
Właściwości:
·         wzmacnia organizm fizycznie i umysłowo
·         reguluje pracę układu hormonalnego kobiet i mężczyzn (nieregularne miesiączkowanie, menopauza, pobudza laktację, niedoczynność tarczycy, stymuluje produkcję nasienia u mężczyzn, poprawia płodność)
·         wskazana przy anemii, niedożywieniu, ogólnym osłabieniu
·         opóźnia procesy starzenia organizmu
·         poprawia czynność i pracę mózgu, eliminuje zmęczenie umysłowe
·         posiada dużą zawartość minerałów
·         działa przeciw wolnym rodnikom tlenowym
·         łagodzi stany depresyjne
 
Kronthaler, jeden z najsłynniejszych austriackich alpinistów zdobywca Nanga Parbat (8125 m), najdalej na zachód wysuniętego ośmiotysięcznika twierdzi: „by sprostać nadludzkim wywymaganiom, a dokładniej - skłonić się do wysiłku, całkowicie polegałem na macy, którą regularnie przyjmowałem. Byłem zupełnie przekonany o jej skuteczności”.
 
 
Niemiecki biochemik, dr Walter Last w raporcie nt. preparatów roślinnych i suplementów żywnościowych przygotowanym na potrzeby australijskiego miesięcznika „New Dawn” sporo miejsca poświęcił mace. W publikacji tej stwierdza m.in.: „Do poprawy funkcjonowania i zrównoważenia układu endokrynologicznego w ogólności, a hormonów płciowych w szczególności, służy południwoamerykańska maca (Lepidum meyenii). Posiada ona znaczną przewagę nad innymi podobnie działającymi preparatami.
 

Informacje pochodzą z opakowania i strony: http://alfavital.pl/index.php?id_product=48&controller=product

3 komentarze:

  1. To moje ulubione ziółko, najbardziej lubię w postaci sypanej, dla mnie ma świetny smak, ale dostępne jest także w kapsułkach. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Klauduś ! Znów coś ciekawego! Macy jeszcze nie stosowałam, może warto zacząć. MG

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe i przydatne artykuły, dzieki

    OdpowiedzUsuń