Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

wtorek, 21 czerwca 2022

Pieprz ziołowy do letnich dań

 

Pieprz ziołowy z firmy Dary Natury to nasza propozycja na tegoroczny letni sezon. Zbliża się do nas kalendarzowe lato w związku z czym więcej przebywamy na zewnątrz, więcej grillujemy, biwakujemy i odpoczywamy na łonie natury. Chciałam Państwu zaproponować uniwersalną przyprawę, którą można wykorzystać do różnych mięs, sałatek, surówek czy dań z jaj. Nadaje się także do bejcowania mięs, do marynat przed pieczeniem czy duszeniem. Smakuje wybornie.

Druga nasza propozycja to przepis na pieprz ziołowy do samodzielnego wykonania, wiele lat temu dostałam od naszej klientki. Myślę, że się nie obrazi jak się nim z Państwem podzielę J

 

Składniki:

1.     Majeranek 1x (ilość po ok 50g)

2.     Bazylia 2x

3.     Cząber 2x

4.     Estragon 2x

5.     Imbir 1x

6.     Oregano 2x

7.     Papryka słodka 1x

8.     Papryka ostra 1x

9.     Gorczyca biała  0,5 szklanki

10.  Kminek 0,5 szklanki

11.  Pieprz czarny 1x

12.  Pieprz turecki lub biały 1x

Wszystkie składniki zmielić w młynku do kawy, blenderze, termomiksie lub innym urządzeniu, rozsypać do słoiczków i gotowe, wychodzi sporo bo prawie słoik litrowy, więc można się podzielić z rodziną czy z przyjaciółmi.

Podam także mój doświadczalny przepis na pieprz ziołowy, który jest znakomity do różnych mięs. Przepis powstał gdy mi zostało po trochę różnych ziół i sama je pomieszałam wg uznania, przepis się udał i smakuje wybornie. Choć używam go raczej do mięs, koleżanka mówi, że jest super do dań vege.

 

Składniki:

1.     Kolendra 2-4 łyżki stołowe

2.     Czarnuszka 1 łyżka

3.     Gorczyca 2-4 łyżki

4.     Pieprz 2-4 łyżki

5.     Imbir 1-2 łyżki

6.     Tymianek 1-2 łyżki

7.     Cząber 1 łyżka

8.     Pieprz cayenne 2 łyżki

9.     Jałowiec 1 łyżka

10.  Hyzop 1 łyżka

11.  Rozmaryn 1 łyżka

12.  Papryka ostra 1 łyżka

13. Kminek 2-4 łyżki

14. Czosnek 3 łyżki

15. Ziele angielskie 1 łyżka

Zmielić i wsypać do słoiczków. Można eksperymentować z tym co mamy w domu, przepisy wychodzą ciekawe.

 

 

Opracowanie: KW

Materiały pochodzą ze strony plus własne inspiracje.

https://darynatury.pl/produkt/pieprz-ziolowy-60-g/

https://darynatury.pl/

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz