Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

piątek, 2 lipca 2021

Yerba mate w Tarnowie - siła i energia na każdy dzień

 


Yerba mate, herba mate, erva mate, indiańskie caa mate, czyli wysuszone, zmielone liście i gałązki ostrokrzewu paragwajskiego do robienia popularnego naparu szczególnie w krajach Ameryki Południowej. 

Najpopularniejsze mate pochodzą z Paragwaju, Argentyny, Brazylii, Urugwaju. Rdzenni mieszkańcy Paragwaju nazywają yerba mate, zielonym złotem Paragwaju.


Yerba z Paragwaju to mocne gatunki takie jak: Pajarito, Colon, Selecta, Kurupi, Campesino. Marka Pajarito (czytaj: paharito) po hiszpańsku znaczy ptaszek i uznawana jest na całym świecie za luksusową Yerba mate, a Paragwaj za ojczyznę ostrokrzewu.

Łagodniejsze  yerby pochodzą z Argentyny i są to Rosamonde, Amanda, CBSe, Nobleza Gaucha, Cruz de Malta, Kraus, Taragui.

Yerby mogą być klasyczne, mocne – wtedy zawierają same listki,  owocowe, ziołowe, owocowo-ziołowe – zawierają aromatyczne zioła. Oprócz mate produkowanej w tradycyjny sposób, mogą być ekologiczne,  wytwarzane z surowca pochodzącego z paragwajskiej dżungli bez użycia nawozów sztucznych.

 Picie yerba mate, a raczej siorbanie dodaje energii  i pobudza do działania na cały dzień. Yerba zawiera kofeinę dlatego jest alternatywą dla tych którzy nie mogą pić kawy.

 

Dojechała do nas duża dostawa yerby, zatem zapraszamy wszystkich „Yerbopijców „ i „Siorbaczy” J

 

 

Co daje picie yerba mate?

Pobudza umysł i ciało, dodaje energii i rozluźnia.

Niweluje objawy zmęczenia, stymuluje osłabiony układ nerwowy.

Poprawia koncentrację, polepsza sprawność fizyczna i intelektualną.


Daje poczucie sytości dlatego polecana przy odchudzaniu.

Reguluje przemianę materii, ułatwia trawienie pokarmu.

Odbudowuje uszkodzone tkanki żołądka i jelit.

Poprawia kondycją włosów, zębów i paznokci.

Oczyszcza krew z toksyn, wspomaga pracę nerek, stymuluje pracę serca.

Opóźnia objawy starzenia  przez wysoką zawartość antyutleniaczy. 

Dostarcza witamin i minerałów: A, B1, B2, C, żelazo, sód, potas, wapno, siarkę, krzem, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę i inozytol, fosfor.

 

Jak pijemy Yerba mate?

Nie zalewamy yerby wrzątkiem bo to powoduje tzw. zabicie yerby. Najlepsza temperatura zalecana do zalania przez producenta to 60-85°C.

Oryginalnie pijemy z tykwy lub specjalnego naczynka, ale dla początkujących może być zwykły kubek.

Napełniamy naczynko do 2/3 pojemności zielem yerba mate i zalewamy gorącą, a nie wrząca wodą, można także przed ułożeniem lekko skropić wodą i jak zioła nasiąkną to ułożyć.

Układamy zioła na boku naczynia do 2/3 pojemności, tak żeby było widać połowę dna, a u góry ma sięgać szczytu naczynka, do tego przydaje się bombilla – specjalna rurka do picia, siorbania.

Zalewamy wrząca a nie gorąca wodą, około 60-85°C, zawsze tyle ile potrzebujemy do picia, lejemy nie na mate, ale na widoczne dno. Jeśli fusy wypoziomują się, wyrównujemy poziom zioła bombillą.

Prawdziwi materos najpierw zalewają tak, żeby zioło wchłonęło całą wodę i piją od drugiego zalania. Niektórzy piją już pierwsze zalanie. Można zalewać dotąd, dopóki czuć smak, może to być kilka lub kilkanaście razy.

 

Opracowanie: KW

Materiały i zdjęcia pochodzą z poniżej załączonej strony. Z firmą Jamba współpracujemy już wiele lat.

 

https://yerbamate.com.pl/    

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz