Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

wtorek, 26 lutego 2019

Homocysteina co to takiego i dlaczego jest nazywana nowym cholesterolem?Homocysteina to aminokwas siarkowy powstający z innego aminokwasu metioniny, który pojawia się  w naszej diecie jeśli zjadamy dużo białek i mięsa. Jej niewielka ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak wysoki poziom  homocysteiny uszkadza naczynia krwionośne tworząc zmiany zakrzepowe i miażdżycowe. Dlaczego tak się dzieje? Wysoki poziom tego aminokwasu uszkadza naczynia krwionośne od wewnątrz tworząc małe ranki, a małe ranki są pokrywane naturalnym opatrunkiem jaki wytwarza nasz organizm czyli cholesterolem tworząc blaszkę miażdżycową. W wielu przypadkach to nie wysoki poziom cholesterolu jest przyczyną wielu chorób sercowo-naczyniowych, wylewów, chorób neurodegeneracyjnych (Ch. Alzheimera, Parkinsona) ale właśnie wysoki poziom homocysteiny.

Pierwsze badania nad tym amiokwasem miały miejsce już w latach 60-tych ubiegłego stulecia, choć ja sama zetknęłam się z tym pojęciem pisząc pracę magisterską z chirurgii naczyniowej w 2003 roku. Badanie poziomu homocysteiny we krwi jest jednym z najdokładniejszych wskaźników stanu zdrowia. Za prawidłowe stężenie poziomu homocysteiny uważa się 5-14mmol/l, choć już poziom 
11-13mmol/l może uszkadzać powoli śródbłonek naczyń, dlatego optymalnym  jest utrzymanie poziomu homocysteiny na poziomie 7- 10mmol/l.
Podwyższony poziom homocysteiny może być spowodowany poza dietą białkowo-mięsną, paleniem papierosów, piciem dużej ilości kawy, niedoborami witamin B12, B6 i kwasu foliowego.
Kto zatem powinien zadbać o prawidłowy poziom homocysteiny we krwi?
·         osoby o podwyższonym ryzyku chorób sercowo- naczyniowych, obciążone w wywiadzie nadciśnieniem, cukrzycą, zespołami metabolicznymi, chorobami przewodu pokarmowego, podwyższonym cholesterolem i palacze tytoniu.
·         osoby z niedoborami witamin z grupy b, osoby starsze, wegetarianie, stosujące niezrównoważona dietę, nadużywające alkoholu, zażywające leki, które upośledzają wchłanianie witaminy B12 w  żołądku np. Inhibitory pompy protonowej(IPP), blokery receptora H2,  leki na cukrzycę np. metformin, czy osoby po narkozie u których bardzo obniża się poziom witaminy B12.
·         osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobą wieńcową, po zawale mięśnia sercowego, ze zmianami miażdżycowymi w tętnicach, po udarze mózgu z zakrzepicą żylną i zatorowością płuc.


Jak można obniżyć poziom homocysteiny?
Skuteczną i prostą metodą jest uzupełnienie przez suplementację witaminy B12, B6, kwasu foliowego, biotyny, betainy, choliny. Witaminy te są różnie łączone w zależności od producenta i produktu. Podstawowymi  jednak są wit B12, B6 i kwas foliowy. Suplementację powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przy dużym niedoborze witaminy B12 powinno się uzupełnić jej poziom przez podanie tej witaminy w iniekcjach domięśniowych, a później przejść na suplementację doustną.

Do tego celu służą dostępne na rynku dobre i sprawdzone suplementy.

Witamina B12 MSE max dr Enzmana zawierająca połączenie Witaminy B12, B6, kwasu foliowego i biotyny.  Homocystein-Intercell – zawiera odpowiednio skomponowane witaminy B12, B6, B2,  kwas foliowy i betainę.Modulatory homocysteiny firmy Solgar. Zawiera kompozycję kwasu foliowego, witaminy B6, B12, choliny i trimetyloglicyny (TMG) czyli betainy.


Jak możemy inaczej zadbać o swoje zdrowie, wiedząc że najważniejsza jest profilaktyka?

·         prowadzić zdrowy i zrównoważony styl życia
·         stosować zrównoważoną dietę bogatą w witaminy z grupy B i kwas foliowy, kwasy Omega-3,
·         ograniczyć spożycie przetworzonych produktów z dużą zawartością tłuszczy i cukrów, ograniczyć spożywanie posiłków na mięście, Fast food, na rzecz przygotowywania zdrowych posiłków w domu
·         ograniczyć spożycie słodkich napoi na rzecz wody, zielonej herbaty i herbatek owocowych, ziołowych bez dodatku cukru
·         zaplanować ruch na świeżym powietrzu, częściej korzystać ze spacerów, jazdy na rowerze, a ograniczyć jazdę samochodem
·         zredukować stres i szybkość współczesnego życia do minimum
·         zminimalizować stosowanie używek lub okresowo redukować
·         regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne
·         zachować dobry humor i dobre towarzystwo na co dzień
·         wprowadzić do planu dnia drzemkę regeneracyjną i dobry 7-8 godzinny sen, który zapewnia znakomitą regenerację organizmu.
·       profilaktyka jest najważniejsza i niezbędna w naszym zwariowanym i szybkim życiu. Czas się zatrzymać aby dożyć późnej starości w dobrym zdrowiu i kondycji, korzystając z piękna przyrody, a nie marnowaniu czasu w kolejce do lekarza :)

Jak mawiał mój ulubiony Profesor Julian Aleksandrowicz, że choroby powstają z niedoborów witamin, minerałów i innych pierwiastków. Uzupełnijmy niedobory.

Wprowadźmy zatem modę na PROFILAKTYKĘJ

Polecam obejrzenie i posłuchanie wykładu dr Romana Pawlaka o witaminie B12. Witamina B12 fakty i mity https://www.youtube.com/watch?v=RVKkE9LlPYM

Opracowała K.W. na podstawie zdobytej wiedzy podczas nauczania zawodowego i uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz