Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

wtorek, 6 lutego 2018

Collilen IBS - ratunek w Zespole jelita wrażliwego, uciążliwej dolegliwości

Zespół jelita nadwrażliwego lub inaczej IBS (Irritable Bowel Syndrome) dotyka coraz większą populację ludzi w krajach ucywilizowanych. Dlaczego tak się dzieje, że to schorzenie dotyka 10-15% populacji, a w tym 60-65% kobiet i 35-40% mężczyzn. Przyczyny nie są dokładnie określone. Najczęstsze powody występowania tej dolegliwości, powodującej dysfunkcję  jelit to: złe odżywianie, infekcje jelitowe i wszechobecny stres, który potrafi naprawdę wszystko zepsuć. Współczesna, szybka, przetworzona  dieta to zabójstwo dla naszych jelit. Choroba może przybierać postać biegunkową, zaparciową lub mieszaną. Każda z nich utrudnia codzienne życie, normalne funkcjonowanie i pracę. IBS jest chorobą przewlekłą,  nie zawsze od razu rozpoznaną, diagnostyka może trwać nawet 1-2lat. Poniżej opiszę kryteria rozpoznawania IBS. Jeśli takie objawy się pojawiają, to wtedy dobrze byłoby trafić do dobrego gastroenterologa, który się zajmie dokładnym diagnozowaniem i leczeniem. Ale zanim doczekamy się terminu u lekarza L można skorzystać z opracowanego przez firmę Aboca innowacyjnego preparatu pomocnego w leczeniu IBS.  Collilen IBS bo tak nazywa się preparat normalizuje przepuszczalność błony śluzowej czyli ją uszczelnia i likwiduje stan zapalny. Preparat ma dobrą tolerancją, nie daje objawów ubocznych, stosuje się go 2-6 tygodni, po których następuje znaczna poprawa stanu zdrowia. Można go stosować nawet dłużej, do 10 tygodni.

 Jak działa Collilen IBS i co w nim jest takiego, że łagodzi lub usuwa dolegliwości?


 Dzięki opatentowanemu zawartemu w preparacie kompleksowi molekularnemu (IT nr 102012902020829) ActiMucin na bazie  żywic, polisacharydów i polifenoli oddziałuje na powierzchnię błony śluzowej jelit, tworząc film ochronny, który normalizuje i  uszczelnia przepuszczalność jelita na dwa sposoby.  Dzięki zdolnościom tworzenia warstwy ochronnej  chroni błonę śluzową przed kontaktem z czynnikami drażniącymi ograniczając reakcję zapalną. Dzięki frakcji polifenolowej przeciwdziała uszkodzeniom oksydacyjnycm spowodowanym przez wolne rodniki w błonie śluzowej. Te dwa działania generują niewielką stymulację zakończeń nerwowych i łagodzą dolegliwości nadwrażliwości trzewnej czyli skurcze i ból, a także regulują ruchliwość jelit łagodząc wzdęcia.

 

Colilen IBS jest zalecany w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego, charakteryzującego się bólem, wzdęciem, uczuciem rozpierania i dyskomfortem w okolicy brzucha, któremu towarzyszyć mogą zmiany konsystencji stolca i nieregularna praca jelit (zaparcia, biegunki lub na przemian).
Colilen IBS, dzięki swojemu mechanizmowi ochronnemu, zmniejsza stopniowo dolegliwości jelitowe. W zależności od nasilenia zaburzeń, zaleca się stosowanie preparatu od 2 do 6 tygodni oraz jego powtórzenie w razie ponownego pojawienia się pierwszych objawów.
Zażywanie Colilen IBS może być łączone z innymi terapiami objawowymi w przypadku fazy ostrej dolegliwości.

 

Pomocniczo w zespole jelita nadwrażliwego można stosować preparaty łagodzące wzdęcia, biegunki i zaparcia.

 


Coligast zawiera kolendrę, koper, kumin, cykorię i imbir co łagodzi wzdęcia  i napięcie w jamie brzusznej oraz poprawia trawienie. Polecany przy wzdęciach. 

 
 
 
Solievo dzięki zawartości senesu, aloesu, mniszka lekarskiego, cykorii, kopru, kminu i kminku usprawnia fizjologiczny pasaż jelitowy. Polecany w postaci zaparciowej.


https://www.aboca.com/pl/produkty/sollievo

 

Kryteria rozpoznawania IBS

Jednym z kryteriów rozpoznania choroby IBS  jest kryterium Rzymskie III, które stwierdza ból lub dyskomfort brzuszny powracający przez co najmniej 3 dni w miesiącu w przeciągu 3 ostatnich miesięcy. Dyskomfort połączony jest najczęściej z   dodatkowymi dwoma lub więcej objawami i są to: poprawa po wypróżnieniu, pierwsze napady bólu powiązane ze zmianą częstotliwości wypróżniania, pierwsze napady bólu powiązane ze zmianą kształtu lub wygładu stolca. Powyższe kryteria muszą wystąpić w przeciągu dwóch miesięcy po pierwszych objawach, które miały miejsce przynajmniej sześć miesięcy przed diagnozą. A co kryje się pod pojęciem dyskomfort? To nieprzyjemne odczucie, które nie jest opisywane jako prawdziwy i właściwy ból. W badaniach  ból/dyskomfort rozumie się jako trwający co najmniej 2 dni w tygodniu i wiąże się z poprawą stanu zdrowia po wypróżnieniu i/lub zmianie w jelitach.

 

Bardzo ważne w chorobach jelit jest stosowanie dobrych probiotyków, ale o tym następnym razem.

 

 Opracowana na podstawie:

‘Zapalenie jelita grubego. Jaki to rodzaj problemu? Jak sobie Radzic z zespołem jelita nadwrażliwego”. – Andrea Lugli, Giuseppe Ventriglia, Aboca 2017

„Postępy w farmakoterapii chorób układu pokarmowego” – szkolenie ciągłe dla farmaceutów zorganizowane przez Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w dn. 25.11.2017r.

2 komentarze:

  1. ooo, nie wiedziałam o istnieniu tego specyfiku wcześniej. Fajna wiedza, muszę ją jeszcze poszerzyć

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiedzieć o istnieniu takiego preparatu, ponieważ zmagam się z zespołem jelita drażliwego i nie mogę sobie poradzić. Na pewno z chęcią wypróbuję ten preparat

    OdpowiedzUsuń