Blog ten jest formą strony internetowej sklepu Zielarsko-Medycznego "Mniszek", który prowadzę od kilku lat w Tarnowie. Będę go systematycznie uzupełniać informacjami dotyczącymi asortymentu sklepu, zasadami zdrowego odżywiania, wzmacniania odporności organizmu oraz jego oczyszczania. Blog jest także formą mojej odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymują drogą mailową na adres sklepu. Często dotyczą one podobnych zagadnień. Pomyślałam, że dobrze by była taka przestrzeń, w której mogłabym te tematy poruszać. Życzę wszystkim Czytelnikom "Mniszka", by poczuli się jak w swoim ulubionym sklepiku.

czwartek, 3 marca 2016

Cholesterol – zmora naszych czasów – na prośbę czytelników bloga


Cholesterol, cóż to takiego? potrzebny czy nie? jakie zioła pomagają wyrównać jego poziom?
 Ten wpis poświęcam mojej koleżance Ewie T. którą ten temat ostatnio bardzo interesuje.
Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ok. 15% znajduje się w mózgu, a reszta wykorzystywana jest do budowy błon komórkowych, które chronią komórkę przed wnikaniem substancji szkodliwych i transportują do komórki ważne substancje. Cholesterol wchodzi w skład hormonów nadnerczowych i płciowych, kwasów żółciowych, bierze udział w wytwarzaniu witaminy D i przekazywaniu impulsów nerwowych. Dlatego nie możemy żyć bez cholesterolu. Podniesionym cholesterolem potocznie nazywa się podniesiony poziom lipidów w surowicy krwi, których cholesterol jest składnikiem.Cholesterol w organizmie człowieka częściowo pochodzi ze źródeł pokarmowych, a w większości jest syntezowany we własnych komórkach. Cholesterol jest wydalany do żółci, a z nią do dwunastnicy.
Najbogatszym składnikiem pokarmowym jest żółtko jaja kurzego i produkty zwierzęce, minimalne ilości zawierają pokarmy roślinne.
 Dlaczego dawniej ludzie mieli cholesterol w normie jedząc dużo jajek, masła i wieprzowiny? ponieważ nie jadali produktów przetwarzanych, konserwowanych, margaryn w postaci chemicznie utwardzanych tłuszczy, ciastek cukiernianych z dużą zawartością właśnie margaryny i białego cukru, a mięso które zjadali w nie przesadnych ilościach pochodziło z tradycyjnego chowu. Owszem słodycze, ciasteczka nam smakują  ale nie możemy zjadać ich bezkarnie. Bardzo dobrze na przemianę tłuszczową w naszym organizmie wpływa ruch fizyczny, dawniej także tego ruchu ludzie mieli więcej.
Bardzo dobrze o cholesterolu i jajkach pisze prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu TUTAJ Jeśli dostarczamy za mało cholesterolu do naszego organizmu wątroba produkuje wtedy sama właśnie ten zły cholesterol (LDL), a przy nadmiarze odkłada się nam w tętnicach powodując miażdżycę i zagraża wylewem, udarem czy zawałem serca.
 Co zatem robić? trzeba przeanalizować swoją dietę i przy nadmiarze zastosować zioła lub naturalne roślinne preparaty regulujące poziom cholesterolu we krwi. Do takich ziół należą: ziele karczocha, korzeń mniszka lekarskiego, nasiona ostropestu plamistego, a poprawiające pracę wątroby i trawienie to: ziele piołunu, korzeń cykorii podróżnik, ziele dziurawca, owoc jałowca, kwiatostan kocanki, liście mięty, kłącze ostryżu czyli kurkuma, kwiat rumianku, korzeń rzodkwi  świeży. Dodatkowo można wspomóc regulacje poziomu cholesterolu we krwi gotowymi preparatami, opisanymi poniżej.
 
 
Fitosterole kompleks – ze względu na bardzo podobną budowę molekularną steroli (roślinne substancje)  do cholesterolu, organizm ma problem z ich odróżnianiem. Z tego względu fitosterole mogą wiązać się z receptorami cholesterolu w jelitach i być wchłaniane zamiast niego. Ponieważ liczba receptorów służących wiązaniu i wchłanianiu cholesterolu jest ograniczona, fitosterole mogą fizycznie blokować cholesterol i zapobiegać jego wchłanianiu. Efekt obniżenia cholesterolu złego czyli LDL we krwi dzięki zastosowaniu fitosteroli pojawia się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni i utrzymuje się różnie długo.  Fitosterole w postaci suplementu należy spożywać w trakcie posiłku zawierającym tłuszcze nasycone i stosować przynajmniej przez 3tygodnie.
 
 
 
Karczoch zwyczajny – „liście karczoch działają żółciopędnie, żółciotwórczo, wzmagają wytwarzanie i przepływ żółci przez wątrobę i drogi żółciowe. Ponadto moczopędnie, przeciwmiażdżycowo, obniżą poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi. Zapobiegają miażdżycy tętnic, zwiększają wydalanie moczu i usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Karczoch działa ochronnie na wątrobę, posiada właściwości regenerowania wątroby.” za Mateusz Emanuel Sanderski „Prawie wszystko o ziołach” Karczoch zwyczajny s.327, Podkowa Leśna 2004r.
 
 
Ostropest plamisty„ ma działanie odtruwające i ochraniające miąższ wątroby przez grupę związków określanych jako sylimaryna. Wyciąg z owoców zawierające flawonoligany oraz izolowane poszczególne związki działają ochronnie na miąższ wątroby, pobudzając jej zdolności regenerujące. Stosuje się je po uszkodzeniach wątroby przez zewnętrzne czynniki toksyczne, takie jak alkohol, działanie leków, pestycydów, środków  chemicznych. Znajdująca się w sylimarynie sylibina wpływa regenerująco na komórki wątroby, stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych, działa też żółciopędnie. Preparaty zawierające slimarynę stosuje się w wirusowym i przewlekłym zapaleniu wątroby, w marskości wątroby i po uszkodzeniach przez substancje toksyczne.” za Mateusz Emanuel Sanderski „Prawie wszystko o ziołach” Ostropest plamisty s. 478, Podkowa Leśna 2004r.
 
ColestOil Omega 3 - przyczynia się do utrzymania normalnego poziomu cholesterolu we krwi dzięki zawartości kwasu ALA (kwas α-linolenowy) i normalnego poziomu trójglicerydów dzięki obecności oleistego ekstraktu z czosnku. ColestOil Omega 3 zawiera ponadto kwasy EPA i DHA ( odpowiednio kwas eikozapantaenowy i kwas dokozaheksaenowy), substancje wspomagające normalną pracę serca. ALA, EPA i DHA są kwasami tłuszczowymi typu Omega 3; EPA i DHA, ekstrakty z oleju ryb morskich ( sardynek, sardeli, makreli) są biodostępne i charakteryzują się wysoka jakością. ALA uzyskiwany jest z oleju nasion lnu (Biomega) bogatego w ten kwas. Olejek eteryczny z cytryny polepsza smak Colestoil Omega 3 może być stosowany przez dłuższy okres czasu w połączeniu ze zdrowym trybem życia i kontrolowaną dietą. Zalecane stosowanie preparatu co najmniej 2 miesiace.

 
Hepatobon Ojca Grzegorza - chroni wątrobę, wspomaga trzustkę. ze względu na zawartość liści karczocha i sylimaryny preparat jest polecany jako uzupełnienie codziennej diety w składniki wspomagające proces trawienia, prawidłową pracę wątroby i trzustki oraz neutralizujące szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm. Ze względu na zawartość liści karczocha wspomaga prawidłową prace pęcherzyka żółciowego i jelit oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
 
 
Preparatów na rynku jest bardzo wiele, w/w zawierają bardzo wysokiej jakości składniki i czysty skład chemiczny.  Stosowanie tych preparatów nie wyklucza badań lekarskich, które należy wykonywać, co stanowi także część profilaktyki zdrowotnej, ale zanim rozpocznie się leczenie farmakologiczne warto spróbować ziół, które od stuleci daje nam natura. Powyższe preparaty można stosować samodzielnie lub wspomagająco w leczeniu farmakologicznym, najlepiej po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Warto też pamiętać aby do swojej codziennej diety włączyć: olej lniany, zarodki pszenne, olej ryżowy, kukurydziany, orzechy ziemne, otręby pszenne, migdały, olej canola, pieczywo żytnie, oliwę z oliwek, ryby, więcej warzyw szczególnie czosnku i owoców.
Z naszych doświadczeń u pacjentów bardzo dobre działanie wykazuje połączenie karczocha z ostropestem plamistym stosowane przez 3 miesiące, a także Fitosterole kompleks z widoczną poprawa po zużyciu jednego opakowania. Po kuracji pacjenci kontrolują poziom lipidów we krwi z dobrymi wynikami.
 
Polecamy także herbatki:
  Polecana przy nadmiarze cholesterolu firmy Dary Natury herbatka wykonana jest z ziół sprzyjających obniżeniu ilości cholesterolu we krwi. Zawiera ziele pięciornika kurzego, ziele przetacznika, kłącze perzu, owoc jarzębiny, ziele jasnoty, kwiat przelotu kwiat bzu czarnego.
 

 
Cholest gryk firmy Mir lek – herbatka  uzupełnia dietę w składniki mogące pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi oraz zachowaniu w zdrowiu naczyń krwionośnych. Zawiera: łuskę gryki, ziele karczocha, hibiskus, owoce bzu czarnego, owoce dzikiej róży, jabłka i jarzębinę.  


 
 Hepativis firmy Herba Vis zawiera składniki, które korzystnie wpływają na pracę jelit, wątroby, działają wiatropędnie, ułatwiają trawienie, wspomagają pracę wątroby. Zwiera: karczoch, mniszek lekarski, rumianek, miętę, kminek.
 
 Post opracowano na podstawie załączonych linków, ulotek informacyjnych dołączonych do poszczególnych preparatów i wiedzy zdobytej podczas nauczania.
 
 

2 komentarze:

  1. Droga Klaudio, komentarz jest krótki - jestem pod wrażeniem przygotowanego artykułu, Twojej wiedzy, która nam, osobą "dotkniętym" tym problemem(wysoki cholest.)pozwoli odpowiednio podejść do problemu (lekarze przepisują na potęgę chemiczne statyny). Wielkie dzięki. Z PB, El.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się , bardzo ciekawie i rzetelnie opisany problem

    OdpowiedzUsuń